Nodoms
Ejot cauri dzīvei, katrs no mums, tieši vai netieši, sastopas ar šo vārdu. Parasti tas notiek bērnībā, kad sākam meklēt lietām jēgu un pamatojumu. Arī sportists agri vai vēlu nonāk situācijā, kad ir jāuzdod sev jautājums - ar kādu nodomu es visu šo daru?
Spēlītes ar likteni
Pieņemsim, ka tipiskam jaunietim neizbēgami pienāks laiks, kad ikdienā kāds no apkārtējiem draugiem vai paziņām piedāvās uzpīpēt. Pieņemsim, ka tas notiks tīņa gados un jaunietis neatteiksies. Vai šis jaunietis būs izdarījis kaut ko briesmīgu? Vai šis jaunietis neatteiksies arī no pirmā aliņa un pēc tam arī kāda stiprāka dzēriena? Pieņemsim, ka viņš uzpīpēs arī zālīti. Varbūt kāds piedāvās arī ripas vai kokaīnu, bet tur pārsvarā veselais saprāts nedaudz liks bailēs sastingt un atteikties. Pilnīgi bez domāšanas jaunieši ielaidīsies intīmos sakaros, un arī šādos momentos ieslēgsies kaut kur dzirdēts teksts par prezervatīvu.
Viss augstāk minētais ir kā garants katra jaunieša dzīvē, un to visu mūsdienu jaunatne dara katru dienu. Arī jūsu bērni, mazbērni un jūs paši tā darījāt. Jā, to sauc par jaunību! Mēs visi darījām blēņas un darīsim blēņas. Ir, kas nekad neizaug, un ir, kas no tā visa izvairās, bet lielākā daļa šīm situācijām iet cauri, un jautājums paliek tikai viens – cik liela ir iespēja, ka jaunietis šim visam izies cauri sveiks un vesels?
Lēmums atrast jēgu
Visa pamatā tomēr ir runāt ar bērniem un jauniešiem. Neuzskatīt, ka visam vienmēr ir jāiziet cauri, un palīdzēt viņiem zināt, nevis gaidīt, kad paši sapratīs. Jo tad, kad sapratīs paši, iespējams, jau būs iegūta kāda bērnības trauma vai slikta pieredze.
Parasti aicinu vecākus saviem bērniem palīdzēt pieņemt lēmumu. Lēmums var būt pavisam triviāls, piemēram, sakrāt naudu, iemācīties spēlēt šahu vai piepumpēties 100 reizes. Lēmums liek saspringt un iemāca koncentrēties uz mērķu sasniegšanu.
Tad, kad mazie mērķīši sasniegti, lēnām var sākt domāt par nodomu, jēgu un lielajiem mērķiem. Šie momenti katra jaunieša vecumā ir vitāli svarīgi, jo lielās lietas dod pamatu visai dzīvei. Lielie nodomi, mērķi un jēga neļaus ieslīgt depresijā vai sliktu lēmumu bezdibenī. Nodoms par kaut kā liela sasniegšanu var palīdzēt jaunietim nesatikt vai pat atteikties no bezmērķīgiem cilvēkiem. Pats labākais ir tas, ka ar labu nodomu jaunietis pats vēlēsies kļūt veiksmīgs. Nebūs nepieciešama nekāda pierunāšana vai lekciju lasīšana. Jaunietis pats vēlēsies pilnveidoties un brīžiem pat uz pārspīlēšanas robežas.
Balanss
Vecumposmu fizioloģijā bērni un jaunieši no 13 līdz 16 vai pat 18 gadu vecumam ir neapturami, ja sajutīs skaidru vīziju un mērķi. Šis ir vecums, kad jaunieti var nākties nedaudz sabremzēt un nomierināt.
Ja runājam par sportu, tad šajā vecumposmā jaunieši gūst visvairāk savainojumu. Ķermenis lēnām nobriest, un svars kļūst lielāks. Sacensību ir daudz, un, ja ir skaidri mērķi un nodoms, tad jaunieša motivācija ir ļoti liela. Ir svarīgi, ka arī šajā posmā jaunietis daudz var runāt gan ar vecākiem, gan mentoriem un, protams, treneriem. Ja komunikācija ir bieža un konstruktīva, tad jaunietis sajutīs sev apkārt spēcīgu atbalsta sistēmu, kas var būt kā neatsverams atbalsts sekmīgā bērna vai jaunieša attīstībā.
Visa pamatā ir klātesamība
Pie katra cilvēka ikdienas gaitām klāt stāvēt nav iespējams. Bērns vai jaunietis būs spiests pats pieņemt lēmumus un iet cauri dzīvei tā, kā pats uzskatīs par pareizu. Būs labie brīži un būs arī sliktie brīži, taču pieaugušajiem ir jābūt klāt un pieejamiem. Tas ir pats galvenais!
Mīļie vecāki, mentori un treneri – lūdzu, esiet pieejami, klātesoši un gatavi palīdzēt katram bērnam un jaunietim atrast viņa unikālo nodomu!
Autors: Reinis Strupovičs