Risks
Risks ir neizbēgama daļa no katra cilvēka dzīves. Mēs visi ikdienā saskaramies ar situācijām, kurās jāizlemj, vai uzņemties risku vai nē. Bieži vien mēs neapzināti pieņemam šos lēmumus, bet tāpat kā ar visu, ir svarīgi saprast riska nozīmi un tā ietekmi uz mūsu dzīvi.
Pirmais solis, lai labāk izprastu risku, ir definēt to. Risku var raksturot kā varbūtību, ka notiks negatīvs notikums, kas var radīt kaitējumu mūsu veselībai, drošībai vai finansēm. Savukārt, risks var atvērt jaunas iespējas un rādīt ceļu uz sasniegumiem.
Vai tiešām pamatots risks?
Saskaroties ar risku, mums ir jānovērtē, vai riska uzņemšanās ir pamatota. Ir situācijas, kurās risks ir nepieciešams, lai sasniegtu mērķus vai izmantotu jaunas iespējas. Piemēram, ja mēs vēlamies sākt jaunu biznesu, mums jāuzņemas risks, kas saistīti ar finanšu ieguldījumiem un laika izmaksām. Tas var būt grūti un biedējoši, bet arī ļoti patīkami, ja izdodas nopelnīt kaudzi naudas.
Tomēr ir situācijas, kad risks nav pamatots un var radīt būtisku kaitējumu mūsu dzīvei. Piemēram, dzenoties pēc labākas dzīves, riskējam ar visu iekrāto un beigās to zaudējam. Neesam mierā ar dzīvesbiedri un meklējam citu, taču attopamies vientuļi un nevienam nevajadzīgi. Šīs visas ir dzīves realitātes, kuras var gadīties ar mums visiem, ja risks neattaisnojas. Bet kurš gan var parteikt kad ir tā robeža, kuru nevajadzētu pārkāpt?
Mazie un lielie riski
Svarīgi saprast, ka riski var būt mazi vai lieli, un to ietekme uz mūsu dzīvi var būt atšķirīga. Mazie riski var radīt nelielu diskomfortu, bet arī var palīdzēt mums augt un attīstīties. Lielie riski, no otras puses, var būt bīstami un pat iznīcinoši mūsu dzīvei.
Protams, liela nozīme ir katra cilvēka dabai un raksturam, taču risks kā tāds dzīvē ir neizbēgams.
Es teiktu, ka atslēgas vārds ir - pārvaldīt. Lai labāk pārvaldītu riskus, ir svarīgi iemācīties novērtēt tos un saprast, kā tie mūs ietekmē.
Viens ir pavisam skaidrs - kas neriskē, tas nevinnē!
Autors: Reinis Strupovičs